Ułatwienia dostępu

Jak dobrze mieć sąsiada

Popołudnie, delikatny wiatr, zza chmur wygląda słońce. Na podwórku stoją już stoły przykryte białym obrusem, krzesła, w tle słychać muzykę. Sąsiedzi się schodzą. Każdy ma ze sobą jakieś przekąski, sałatki, kiełbaski na grilla. Witają się uśmiechem, zaczynają rozmawiać, śmieją się. Bije od nich radość, spokój... 

Piknik miedzysąsiedzkie... Spotkanie ludzi, którzy mieszkają obok siebie. Niby całkiem zwyczajna rzecz, a jednak nie do końca. Bo w tej całej bieganie dnia codziennego, nawet jak się uda wpaść na siebie na korytarzu, to kto jeszcze ma czas, żeby zamienić ze sobą choć parę słów?

Każdy piknik, który udzało się nam zorganizować wspólnie z mieszkańcami, miał swój własny charakter, a najważniejsze jest to, że sąsiedzi nawiązywali ze sobą bliższy kontakt. Przekonywali się, jak niewiele trzeba, aby miło spędzić wspólnie wolny czas. Pod koniec prawie każdego pikniku pytali, kiedy kolejny

Pragniemy, aby pikniki międzysąsiedzkie wpisały się w kalendarz wydarzeń Skarżyska-Kamiennej. Chętnie udostępnimy zaplecze materialne: stoły, ławy, namiot w celu organizacji tego typu wydarzeń na terenie Skarżyska-Kamiennej.

Za ten projekt otrzymaliśmy Nagordę Super Głos, którą otrzymują organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców, które wykazały się wyjątkową konsekwencją działań i umiejętnością szukania niestandardowych rozwiązań oraz mobilizacji mieszkańców.

CEL PROJEKTU

  • zwiększenie zaangażowania w życie społeczne, a tym samym poprawę samoorganizacji społecznej  i aktywizację społeczną mieszkańców i mieszkanek Skarżyska-Kamiennej.

GŁÓWNE DZIAŁANIA

W przygotowanie i przeprowadzenie pikników zaangażowaliśmy mieszkańców bloków w sąsiedztwie których odbywały się pikniki. Nasz zespół Fundacyjny wspomógł w 2023 roku oganizację sześciu pikników.

W trakcie trwania każdego z pikników przeprowadziliśmy konstulatcje społeczne pytając się mieszkańców w jaki sposób spędzają wolny czas. Pomogło nam to w rozpoczęciu rozmowy na temat potrzeb, które mają mieszkańcy naszego miasta.

PLANOWANE REZULTATY I ZMIANA JAKĄ CHCEMY OSIĄGĄĆ

  • zaangażowanie mieszkańców w organizajcę spotkań
  • wzmocnienie dialogu międzysąsiedzkiego
  • wzmocnienie poczucia sprawczości mieszkańców poprzez pokazanie konkretnych sposobów na realizację pomysłów
  • zwiększe zaangażowanie się mieszkańców w życie wspólnoty mieszkaniowej i najbliższego sąsiedztwa
  • poznanie się między sobą sąsiadów
  • rozbudzenie zainteresowania druga osobą
  • rozwinięcie się sieci wzajemnej pomocy międzysąsiedzkiej i międzypokoleniowej
  • dostrzeżenie potrzeb innych i ich zrozumienie
  • przekazanie mieszkańcom narzędzi do realizacji mniejszych i większych aktywności społecznych w budynku i jego najbliższej okolicy.

OSIĄGNIĘTE REZULTATY

Mieszkańcy zdecydowali też, że niektóre problemy rozwiążą sami, np. przy Powstańców Warszawy postawili kredomat, zdecydowali, że powołają radę swojego osiedla.

Mieszkańcy osiedla Piłsudskiego zawiązali grupę inicjatywną, aby zachęcać jak najwięcej osób do głosowania na jednej z projektów do budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Dodatkowo zdecydowali też, że powołają radę swojego osiedla.

GŁÓWNY PARTNER PROJEKTU:

PROJEKT SFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW

Projekt realizowany przez:
Budowa strony sfinansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Chcesz nas wesprzeć ?

Zobacz jakie masz szerokie możliwości wsparcia naszej inicjatywy. Kliknij w przycisk i sprawdź.
WspieraJ
Copyright © 2024 Ludzie z natury
Created by: 
SquareTech
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram