Ułatwienia dostępu

Łapiemy wodę w Bazie Leśna Oskoła

Gdzie te zmiany klimatu?

Patrząc na statystyki opadów możemy stwierdzić, że w przeciągu ostatnich dekad ilość m3 jakie spadają na ziemię nie zmieniła się znacznie. Więc gdzie te zmiany klimatu? Zauważymy je w momencie kiedy popatrzymy na częstotliwość opadów. To co charakteryzuje klimat ostatnich lat to długie okresy bez deszczu, zmieniające się w okresy suszy i nagłe, silne opady połączone z burzami, silnymi wiatrami, a nawet trąbami powietrza. Dokładnie to co doświadczamy w tym momencie (jest początek czerwca 2024 roku). 

Wspomniane powyżej zjawiska atmosferyczne są skutkami zmian klimatu. Autorzy artykułów o środowisku coraz częściej używają zwrotu: “adaptacja do zmian klimatu”. Co mają na myśli? Opisywane są w ten sposób działania chroniące miasta przed suszami, nagłymi i silnymi opadami deszczu i gradu albo wichurami. Działania te mają również za zadanie wykorzystanie szans związanych z tymi zmianami. Przykładem jest zwiększenie terenów zielonych w miastach: zakładanie parków, zielonych skwerów, parków kieszonkowych przy równoległym dbaniu o zagospodarowanie wody deszczowej dzięki ogrodom deszczowym, drenażom, suchym potokom.

Celem tych działań jest nie tylko tworzenie cieszących oko terenów dających cień w upalne dni, ale również “łapanie” wody w glebie i nie odprowadzanie deszczówki bezpośrednio do kanalizacji, aby nie doprowadzić do tak zwanych “powodzi z kanalizacji”. Powodzie takie pojawiają się kiedy przez dłuższy czas panowała susza i nagle spadnie duża ilość deszczu. Wysuszona gleba nie jest w stanie przyjąć tak ogromnej ilości wody w tak krótkim czasie, która spływa do kanalizacji. A kanalizacja jest już i tak przeciążona, gdyż spływa do nie podczas ulewy w krótkim czasie ogromna ilość wody rynnami z dachów, studzienkami z parkingów. Objawem powodzi z kanalizacji są na przykład podtopione ulice i chodniki. 

Z tego powodu samorządy coraz częściej decydują się na budowanie ścieżek w parkach, podłoża na parkingach z materiałów przepuszczalnych. Odchodzi się od tak zwanej betonozy, czyli betonowania dużych powierzchni. A jak wiemy, beton nie przepuszcza wody. Przy takiej przepuszczalnej ścieżce woda deszczowa jest albo przekierowywana do małych zbiorników, oczek wodnych, albo jest przejmowana przez podłoże i powoli oddawana do gleby. 

Praktyka ze skarżyskiego podwórka

Jak wygląda to w praktyce można zobaczyć na terenie Bazy Leśna Oskoła gdzie w ostatnich dwóch miesiącach powstały ścieżki oparte na tak zwanym drenażu francuskim. Podłoże na którym został wykonany drenaż ma wysoką zawartość gliny i innych związków iłowych. W związku z tym podczas deszczowych okresów (jesień do późnej wiośnie) woda nie mogła wsiąkać i tworzyło się błoto. Błoto na krótką metę może sprawiać wiele radości, ale w sytuacji kiedy utrzymuje się przez wiele miesięcy jest po prostu uciążliwe. Aby tę sytuację zmienić, zaprosiliśmy lokalną społeczność do wykonania wspólnie z członkami Fundacji Ludzie z Natury drenażu. 

Wykonaliśmy go w następujących krokach:

  1. Wykop: wykonaliśmy wykop o szerokości 1m i głębokości 50cm. W ten sposób powstały ścieżki o łącznej długości 40m. 

2. Geowłóknina: powstały rów wyłożyliśmy geowłókniną o szerokości 4m i gęstości 200g/m2. Materiał ten będzie pełnił funkcję filtra i będzie zapobiegała przedostawaniu się drobnych cząsteczek gleby do drenażu, co mogłoby prowadzić do zatkania systemu.

3. Warstwa kamienia: Na dnie rowu umieściliśmy warstwę czystego kamienia 60-120 mm bez ziemi, gliny albo piachu. Dzięki temu drenaż “nie zamuli się”. Warstwa kamienia została ułożona tak, aby zostało jeszcze około 10-15 cm do górnej krawędzi wykopu.

4. Zawijanie geowłókniny: Górna warstwa kruszywa zawinęliśmy geowłókniną, co będzie zapobiegało przedostawaniu się drobnych cząsteczek gleby do systemu drenażowego.

5. Drobne kamienie: na powstałe zawiniątko z kamienia i geowłókniny wysypaliśmy drobny kamień 30-60mm. Aby móc wygodniej chodzić na wierzch został wysypany drobnym grysikiem bazaltowym 8-16mm. 

Drenaż ten można śmiało stosować zarówno w prywatnym ogródku jak i w miejskich parkach albo na parkingach. Umożliwia on powolne wprowadzenie deszczówki do gleby, co zapobiega podtopieniom z kanalizacji i pomaga w równomiernym rozłożeniu wilgoci. W ten sposób jest to również działanie zapobiegające suszy. 

Obok drenażu zasialiśmy trawę oraz łąkę kwietną. Rozwijający się z biegiem czasu system korzeniowy będzie zwiększał chłonność podłoża. I oczywiście bujna zieleń będzie cieszyła oko wszystkich odwiedzających. 

Chcą Państwo zobaczyć jak wygląda nasz system odwodnienia na terenie Bazy Leśna Oskoła? Zapraszamy do kontaktu: 41 252 49 18 E-Mail: kontakt@ludzieznatury.org. Chętnie się z Państwem umówimy i opowiemy o naszych doświadczeniach!

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy wsparli nas w wykonaniu tego zadania! Dziękujemy również naszym partnerom:

Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. ze Skarżyska-Kamiennej za finansowe wsparcie naszego przedsięwzięcia.

Klimek Nieruchomości Sp. z o.o. za wsparcie techniczne, merytoryczne i pomoc w wykonaniu drenażu. 

Firmie Prace Koparkami za wypożyczenie nam minikoparki na czas prac. I że zgodziliście się nam przedłużyć czas wynajmu, bo okazało się, że dwa dni to zdecydowanie za krótko. 

Firmie UDiT za dowożenie kruszywa co wykonywaliście w tempie błyskawicy!

WSPIERAJĄ NAS:

Projekt realizowany przez:
Budowa strony sfinansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Chcesz nas wesprzeć ?

Zobacz jakie masz szerokie możliwości wsparcia naszej inicjatywy. Kliknij w przycisk i sprawdź.
WspieraJ
Copyright © 2024 Ludzie z natury
Created by: 
SquareTech
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram