Ułatwienia dostępu

Jak rozmawiać- podsumowanie projektu organizowanego przez Fundację FRSI

W dzisiejszych czasach, kiedy polaryzacja społeczna zdaje się być coraz bardziej wyraźna, sztuka dialogu staje się niezwykle cenna. To właśnie w tym kontekście, pełne entuzjazmu, ale również z pewnym niedowierzaniem, dołączyłyśmy do projektu #jakrozmawiać, organizowanego przez Fundację FRSI. Agata i Marysia uczestniczyły w podsumowaniu tego projektu, spędzają w grupie przewodniczek i przewodników dialogu na świecie rozmawiając o tym jak jest aktualnie i dzieląc się wzajemnie doświadczeniami.

Początki udziału w projekcie #jakrozmawiać były niewinne - kilka webinarów, spotkań online z naszą inspirującą tutorką, Gosią Stępień-Dudek, i pierwsze udane rozmowy. Wplątane w różnorodne tematy - od ekologii po edukację - zasiadaliśmy do dyskusji z ludźmi na całym spektrum społecznym. Byliśmy wdzięczne za tę różnorodność, za wasze zaangażowanie, otwartość i chęć dzielenia się swoimi myślami.

Ale prawdziwe zrozumienie dialogu przychodzi poprzez doświadczenie go na własnej skórze. To proces nauki zarówno dla uczestników, jak i dla prowadzącego, czyli facylitatora. Dzięki dialogom w Skarżysku-Kamiennej odzyskałyśmy wiarę w to, że mimo głębokich podziałów społecznych ludzie są w stanie porozumieć się.

Podobne doświadczenia odnotowuje również Fundacja Dom Pokoju z Wrocławia, która w trakcie dialogów zgromadziła na jednym stole ludzi o skrajnie różnych poglądach. Pomimo początkowych antagonizmów, uczestnicy zasiadali do wspólnych rozmów, a nawet kończyli spotkania symbolicznym gestem, jak zapalanie papierosa, który stawał się metaforą pokoju.

Bardzo zapadły nam słowa Christiane z Nansen Fredssenter z Norwegii, które wypowiedziała podczas podsumowania projektu #jakrozmawiać. Na pytanie: “Jaki wpływ ma dialog na budowę społeczeństwa demokratycznego?” odpowiedziała: “Po pierwsze w dialogu budujemy ZAUFANIE, które ma tak ogromne znaczenie w budowaniu demokracji w dzisiejszych czasach. Zaufanie to jest konieczne aby móc rozmawiać SZCZERZE ze sobą. W końcu rozumiemy, że nikt nie jest taki jak ja, nikt taki jak ty, a wiele nas łączy i stajemy się TOLERANCYJNI. Tego właśnie uczy nas dialog.”

Wypełnia nas ogromna wdzięczność za możliwość uczestniczenia w tej przygodzie z dialogiem. Dziękujemy Fundacji FRSI, naszym mentorom oraz wszystkim, których mieliśmy okazję poznać w trakcie tych spotkań. Dziękujemy także naszemu partnerowi, Klimek-Nieruchomości Sp. z o.o., za wsparcie w szerzeniu wartości dialogu na naszym skarżyskim podwórku.

Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych spotkań dialogowych i zachęcamy wszystkich dołączenia, aby doświadczyć magii prawdziwej rozmowy.

Projekt realizowany przez:
Budowa strony sfinansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Chcesz nas wesprzeć ?

Zobacz jakie masz szerokie możliwości wsparcia naszej inicjatywy. Kliknij w przycisk i sprawdź.
WspieraJ
Copyright © 2024 Ludzie z natury
Created by: 
SquareTech
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram